1 Listopada 2024r. – Dzień Wszystkich Świętych.
W ramach obchodów Dnia Wszystkich Świętych oraz Wszystkich Zmarłych, przedstawiciele Samorządu Wychowanków Bursy zapalili znicze na mogiłach żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, a także uczcili pamięć nauczycieli – wychowawców, oraz innych pracowników, którzy byli związani z bursą.
17 października 2024r. – „Lesko, miasto w którym uczymy się i mieszkamy”
Wyjście z chętną młodzieżą, którego celem było zapoznanie z ciekawymi miejscami, w tym z walorami krajobrazowymi okolic. Od dwóch lat obowiązkowym punktem na mapie Leska jest tara widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Bieszczadów. Miejsce to szybko znalazło grono zwolenników aktywnego wypoczynku, o czym sami przekonali się na wychowankowie.
30 września 2024r. – Dzień Chłopaka w Bursie.
Coroczna niespodzianka przygotowana przez grupę dziewcząt dla męskiej części. Jak zawsze nie brakowało śmiechu i dużej dawki pozytywnej energii. Podczas spotkania przywitano nowych mieszkańców bursy. Ponadto Dyrekcja przypomniała o obowiązujących Standardach Ochrony Małoletnich oraz przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród wychowanków.
1 Września 2024r. – Witamy Was po wakacyjnej przerwie!
Kwaterowanie do Bursy Szkolnej rozpoczynamy
w dniu 1 września, od godziny 16.00.ZAPRASZAMY !
21.06.2024r. - Wakacje 2024 - Wszystkim życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku. Poniżej zamieszczamy link do poradników opracowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, dotyczących bezpiecznego wypoczynku. https://www.gov.pl/web/rcb/wakacje--wypoczywaj-bezpiecznie
15 Kwietnia 2024r. - Pożegnanie Wychowanków Klas Maturalnych W dniu 15 kwietnia w świetlicy odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone wychowankom, którzy niebawem opuszczą mury naszej placówki. Tegoroczni maturzyści poznali pytania, z którymi być może niebawem przyjdzie zmierzyć się podczas Egzaminu Dojrzałości. Dużo humoru dostarczyły skecze przygotowane przez grupę młodszych koleżanek i kolegów. Był też czas refleksji nad tym co minęło (tak szybko...) i co przed nami. Wszystkim wychowankom klas maturalnych życzymy samych sukcesów, spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów. To jest Wasz czas!
21 Grudnia 2023r. – Wieczór Wigilijny w Bursie.
Uroczysta kolacja wigilijna dla wszystkich pracowników ZPO w Lesku oraz wychowawców i wychowanków Bursy.
Na początku część naszej utalentowanej młodzieży zaprezentowała montaż słowno – muzyczny. Po czym Pani Dyrektor złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie wszyscy łamali się opłatkiem, nie zabrakło wspólnego kolędowania. A to wszystko podczas konsumpcji wigilijnych potraw przygotowanych przez nasze niezastąpione Panie Kucharki.
Poniżej fotorelacja 🙂
6 Grudnia 2023r. – Mikołajki w Bursie.
6 grudnia bez wizyty świętego Mikołaja w Bursie? Niemożliwe… Tak grzecznych dzieci nie godziłoby się św. Mikołajowi nie odwiedzić:) Była to bardzo wesoła wizyta, no bo jak tu nie cieszyć się z odwiedzin tak wyczekiwanego gościa?
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
28 Listopada 2023r. – Wieczór Andrzejkowy.
To był wyjątkowy wieczór, obfitujący w gorące emocje. Jak tradycja długa odwiedziły nas wróżki. Wzdłuż korytarza ustawiały się kolejki ciekawskich co do swojego losu. Ach, nie dla wszystkich przyszłość łaskawą będzie…
Ponadto poznaliśmy szczęśliwą pannę, która jako pierwsza wyjdzie za mąż. Nicola gratulujemy!
Na koniec świetlica bursy zaświeciła kolorowym światłem w rytm tanecznej muzyki, a to za sprawą dj-a Krzycha. Dyskotekę andrzejkową uważamy za bardzo udaną!
Wielkie brawa dla Samorządu Wychowanków oraz opiekunów za przygotowanie tak wspaniałego wieczoru.
Poniżej fotorelacja.
9.10.2023r. – „Odpowiedzialność karna nieletnich”.
Spotkanie wychowanków Bursy z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Lesku – mł. asp. Natalią Brzozowską, specjalistą ds. prewencji nieletnich. Podczas prelekcji młodzież została zapoznania z konsekwencjami, jakie grożą w przypadku wszelkiego rodzaju wykroczeń ze strony osób nieletnich.
30.10.2023r. – Spotkanie świetlicowe z okazji Dnia Chłopaka.
Coroczna „niespodzianka” przygotowana przez grupę dziewcząt dla męskiej części mieszkańców bursy. Na początku spotkania Pani Dyrektor oficjalnie przywitała nowych wychowanków, którzy złożyli ślubowanie, po czy zostali pasowani „srebrnym mieczem”.
Następnie na chłopaków czekało kilka ciekawych konkurencji, przezabawny występ „szalonych” koleżanek.
Na koniec w ramach kolacji wspólnie biesiadowaliśmy przy grillu przygotowanym przez niezastąpioną ekipę uroczych dżentelmenów:) (p.305!) Było smacznie i wesoło! 🙂
A poniżej fotorelacja.
11.09.2023r. – Wybory przedstawicieli Samorządu Wychowanków
Tego dnia mieszkańcy bursy mieli możliwość oddania głosów na swoich przedstawicieli. Zdecydowaną większością głosów wygrała Julia Sidorska, obejmując tym samym funkcję Przewodniczącej Samorządu Wychowanków. Poniżej prezentujemy pełny skład Samorządu:
Przewodnicząca – Julia Sidorska
Zastępca – Martyna Boroń
Sekretarz – Ilona Janicka
Członkowie:
Dagmara Ciślik
Kinga Izdebska
Zuzanna Pejska
Róża Rakoczy
Krzysztof Wronowski
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!!!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
Witajcie!
Wszystkim mieszkańcom Bursy życzymy udanego roku szkolnego!!!
24.06. – 3.09.2023r.
WAKACJE !!!
16.06.2023r. – W obiektywie Oliwii.
Szanowni Państwo, proszę usiąść wygodnie, gdyż zapraszamy na prawdziwą artystyczną ucztę. Najlepiej smakuje z herbatką owocową 🙂 Przedstawiamy prace fotograficzne Oliwii (kl. IV LP). Miało być kilka zdjęć, ale nie mogliśmy inaczej…
Dziękujemy autorce i czekamy na ciąg dalszy 🙂
17.04.2023r. – Pożegnanie Wychowanków Klas Maturalnych
Uroczyste spotkanie połączone z programem artystycznym przygotowanym przez młodszych współmieszkańców. Jak zawsze nie brakowało wspomnień, wzruszeń, śmiechu.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz życzymy wszelkiej pomyślności w dalszej drodze życia.
2 Kwietnia – Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że cały rozwój osoby z spektrum autyzmu jest odmienny od standardowego. Układ nerwowy osoby ze spektrum autyzmu od wczesnego dzieciństwa działa w sposób niestandardowy.
Przyczyny autyzmu nie są dokładnie poznane, ale prawdopodobnie występowanie autyzmu ma wiele wspólnego z genetyką. Dodatkowo, na występowanie autyzmu mogą wpływać niektóre czynniki środowiskowe tj. wiek rodziców, bycie wcześniakiem. Autyzm występuje
u ok. 1 na 100 osób.
Wiele przydatnych informacji znajdziecie na stronie: https://polskiautyzm.pl/
23.02.2023r. – Ogólnopolski Dzień Walki
z Depresją.
Grupa wychowanków wzięła dziś udział w spotkaniu świetlicowym poświęconym tej groźnej chorobie. Przypomnieliśmy sobie, jakie są objawy, przyczyny oraz jak wspierać osoby dotknięte depresją.
Zainteresowanym problematyką depresji polecamy stronę:
https://forumprzeciwdepresji.pl/
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA – Telefon Zaufania Młodych
tel. 22 484 88 04
Dyżury psychologów od poniedziałku do soboty,
od 12:00 do 20:00
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny
wg taryfy Twojego operatora telefonicznego
14.02.2023r. – Walentynki w Bursie.
Tego dnia, wieczorem mieszkańcom bursy sporych emocji dostarczyła „Poczta Walentynkowa” oraz „Wieczór
z Karaoke”.
7.02.2023r. – Dzień Bezpiecznego Internetu.
W ramach obchodów światowego Dnia Bezpiecznego Internetu, grupa wychowanków bursy uczestniczyła w dwóch spotkaniach świetlicowych dotyczących rozważnego korzystania z internetu, zarówno w komputerze, jak też smartfonie.
21.12.2022r. – Uroczysta kolacja wigilijna.
Jasełka przygotowane przez utalentowaną młodzież, kolędy
(i nie tylko) w brawurowym wykonaniu Wanesy, wspólne życzenia, dzielenie się opłatkiem, potrawy wigilijne, kolędowanie… Tak upłynął nam ten wyjątkowy wieczór.
Wszystkim życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
06.12.2022r. Mikołaj w Bursie.
W tym roku Mikołaj stwierdził, że wszystkie dzieci w bursie były grzeczne, więc postanowił obdarować je słodkościami:)
5.12.2022r. – Ubieramy choinkę!
Pojawiła się długo wyczekiwana… to oznacza jedno… Święta tuż tuż… :)\\
1.12.2022r. – Andrzejki w Bursie 2022r.
Wieczór wróżb przygotowany przez grupę dziewcząt.
18.11.2022r. – Dni Otwarte w ZSTiA
Promocja Bursy Szkolnej w ramach kolejnej edycji Dni Otwartych w ZSTiA w Lesku.
18.10.2022r. – Pamiętamy…
Wyjście z grupą dziewcząt na cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Zapalenie symbolicznego znicza.
10.10.2022r. – Artystyczny program profilaktyki uzależnień „Antymina”.
„Antymina” to projekt stworzony przez rapera Mirosława Kolczyka „Kolę”. Nasi wychowankowie poprzez uczestnictwo w spotkaniu w czytelny sposób zapoznali się z mechanizmami uzależnień. Zaprezentowano historie prawdziwych ludzi, którzy stoczyli walkę z używkami. Bardzo ciekawym punktem spotkania były autorskie popisy utalentowanego „Koli” w tym niezwykły „freestyle”.
Jesteśmy przekonani, że słowa jakie usłyszeli uczestnicy podczas występu, na długo pozostaną w ich pamięci oraz staną się drogowskazem, w trakcie dalszych wyborów życiowych.
„Poznajmy się!”
21.09.2022r. – Spotkanie integracyjne dla nowych mieszkańców bursy.
Tradycyjnie początkiem roku szkolnego odbyły się zajęcia świetlicowe o charakterze integracyjnym. Jak zawsze było sympatycznie i wesoło. Udział w spotkaniu był okazją do lepszego poznania siebie nawzajem.
Witaj Burso! Witaj Szkoło!
31.08.2022r. – Witamy Wszystkich po przerwie wakacyjnej 🙂
Kwaterowanie wychowanków do Bursy, przydział miejsc
w pokojach mieszkalnych. Nowy Rok Szkolny 2022/2023 czas zacząć!
Wakacje 2022r.
Wszystkim wychowankom życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku! Poniżej zamieszczamy kilka porad odnośnie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.
31 Maja 2022r. – Światowy Dzień bez Tytoniu 2022
31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. Negatywny wpływ palenia nikotyny na organizm człowieka to kwestia bezsporna, opisywana wielokrotnie.
Palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży – oprócz znacząco zwiększonego ryzyka zachorowania na wiele poważnych chorób (m.in. choroby układu krwionośnego, nowotwory), dym tytoniowy może negatywnie wpływać
na rozwój układu nerwowego prowadząc np. do zaburzeń koncentracji czy nastroju.
Dodatkowo, nikotyna zawarta w papierosach to substancja o bardzo silnie uzależniającym działaniu, na które młodzi ludzie są narażeni jeszcze bardziej niż osoby dorosłe.
Najważniejsze fakty:
– Wszystkie formy używania tytoniu są niebezpieczne dla jego użytkowników – nie ma bezpiecznego dla zdrowia stopnia narażenia na tytoń – okazjonalne sięganie po papierosy jest również szkodliwe.
– Tytoń przyczynia się rocznie do wystąpienia około 8 milionów zgonów na świecie, z czego ponad 7 mln jest efektem bezpośredniego używania tytoniu, natomiast ponad 1 mln jest skutkiem biernego palenia (wdychania dymu tytoniowego
pochodzącego z naszego otoczenia).
– Używanie tytoniu jest powodem śmierci nawet połowy jego użytkowników.
– W Polsce palenie papierosów jest główną przyczyną zgonów nowotworowych.
– Każdego roku przemysł tytoniowy wydaje miliardy dolarów na marketing – promocję papierosów.
Na przestrzeni lat częstość palenia papierosów w Polsce zmieniała się. Obecnie, codziennie po papierosa sięga 26% dorosłych mężczyzn i 19% kobiet. W przypadku młodzieży w wieku 13-15 lat jest to blisko 16% chłopców i około 15% dziewcząt.
W 2022 roku zwrócono uwagę na zagrożenie tytoniu dla naszego środowiska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:
– 600 000 000 drzew ścina się na papierosy
– 84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do – powietrza, podnosząc globalną temperaturę
– 22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów
Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.
Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/psse-zdunska-wola/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2022
12 maja 2022r. – Wizyta w schronisku „Wesoły Kundelek”
Tego dnia grupa dziewcząt pod opieką wychowawczyni
p. B. Kilarckiej, odwiedziła podopiecznych schroniska dla zwierząt w Lesku. Pieski zostały obdarowane zapasem karmy, zakupionej ze środków zebranych podczas zbiórki na terenie bursy.
Poniżej fotorelacja.
22 kwietnia 2022r. – Światowy Dzień Ziemi
Celem tej corocznej akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi
2 kwietnia 2022r. – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
8 Lutego 2022r. – Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)
Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Więcej informacji na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dla rodziców oraz wychowanków, udostępnionymi w zakładkach „dla rodziców – materiały” oraz „dla wychowanka – materiały edukacyjne – bezpieczeństwo w sieci”, dotyczącymi zagadnieniom związanym
z cyberbezpieczeństwem.
(Źródło materiałów: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html)
Mikołajki w Bursie 2021
Kto nie wierzył w świętego Mikołaja, ten zmienił zdanie po ostatniej Jego wizycie w naszej placówce 🙂 Radość mieszkańców obdarowanych łakociami… BEZCENNA!!! 🙂
Andrzejki w Bursie – Wieczór wróżb i czarów…
Andrzejki w Bursie – Wieczór wróżb
i czarów…
30.09.2021r. – Dzień Chłopaka w Bursie Szkolnej w Lesku 2021 oraz Powitanie nowych mieszkańców Bursy.
23.09.2021r. – „Poznajmy się” – spotkanie integracyjne.
Zajęcia świetlicowe dla wychowanków klas I, mające na celu przełamanie lodów, poznanie zainteresowań współmieszkańców.
15.09.2021r. – Wybory przedstawicieli Samorządu Wychowanków Bursy.
Gratulujemy zwycięzcom! Życzymy owocnej pracy!
Skład Samorządu podany zostanie w zakładce „Sekcje”.
Lesko – miasto, w którym uczymy się i mieszkamy (9.09.2021r.)
Wyjście z wychowankami klas I w celu zapoznania z obiektami użyteczności publicznej w Lesku.
Drodzy Wychowankowie, życzymy udanego wypoczynku letniego.
Do zobaczenia we wrześniu!
Pożegnanie absolwentów bursy
„Bo zwyciężać mogą Ci,
co wierzą, że mogą”.
Drodzy absolwenci – wychowankowie bursy.
Niebawem opuszczacie mury Bursy Szkolnej, aby zmierzyć się z dorosłym życiem. Pragniemy przekazać Wam następujące życzenia:
Na maturę – wszystkiego najlepszego,
połamania pióra, optymizmu
i dużo wiary we własne siły.
Ogromu szczęścia
i trafienia w wymarzone tematy.
Życzymy Wam również sukcesów edukacyjnych
i zawodowych, spotykania na swojej drodze samych wartościowych ludzi i wielu pozytywnych chwil
w dorosłym życiu.
Dyrekcja oraz Wychowawcy
Bursy Szkolnej w Lesku
(Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji pt. „Przeżyjmy to jeszcze raz” dostępnej w oknie po lewej stronie)
3 maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja, zwane również Świętem Konstytucji. (Więcej informacji w załączniku poniżej)
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich)
Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Wody
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronie:
https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-wody/
15 marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta, który zawdzięczamy prezydentowi Stanów Zjednoczonych Johnowi F. Kennedy’emu.
Podczas wystąpienia przed Kongresem 15 marca 1962 roku użył określenia, iż wszyscy ludzie są konsumentami w mniejszym lub większym stopniu zależnymi od ekonomicznych zawirowań w gospodarce. Podkreślał, iż konsumenci nie mają określonych praw i nie są wysłuchiwani. Kennedy zaprojektował projekt ustawy o prawach konsumenckich.
Po dwudziestu latach od wystąpienia Kennedy’ego Zgromadzenie ONZ przyjęło oficjalnie jego projekt we wszystkich krajach członkowskich ONZ.
Aby Światowy Dzień Praw Konsumenta był dniem dla nas wszystkich należy ustanawiać mądre prawo, które będzie dotyczyło zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców i co najważniejsze będzie respektowane przez obie strony.
Źródło obrazka oraz tekstu: http://kalendarzswiatnietypowych.pl/miesiac/swiatowy-dzien-praw-konsumenta/
Zapraszamy do zapoznania się z tekstem zawartym w załączonym materiale (pdf).
Z okazji zbliżającego się Święta Kobiet wszystkim Paniom składamy życzenia dużo zdrowa, spełnienia marzeń i uśmiechu w każdy dzień.
Prosimy o zapoznanie się z informacją o genezie tego wspaniałego święta.
1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Święto ustanowiono na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Pomysłodawcą daty upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” był prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Janusz Kurtyka. Dzień obchodów nie jest przypadkowy, w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali strzałem w tył głowy przywódców VI Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy: Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepki. Zamordowani żołnierze byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”, kontynuując od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Data śmierci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi zakończenie historii konspiracji niepodległościowej, powstałej 27 września 1939 roku. Uczestnicy ruchu partyzanckiego nazywani są „żołnierzami niezłomnymi” lub „żołnierzami wyklętymi”. To określanie powstało w 1993 roku, jako tytuł wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Corocznie Instytut Pamięci Narodowej i inne stowarzyszenia organizują inicjatywy upamiętniające tak bohaterską oraz tragiczną historię „Żołnierzy Wyklętych”.
Obraz pobrany ze źródła: http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych
23.02.2021r. – Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. To poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu
i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.
(źródło =:https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kampania-spoleczno-edukacyjna-nastoletnia-depresja–nie-pozwol-dziecku-wylogowac-sie-z-zycia)
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi dla wychowanków oraz rodziców.
Drodzy Wychowankowie, w ten szczególny dzień nie zapomnijcie obdarować bliskich Wam osób uczuciami sympatii. A za rok (jak co roku) Poczta Walentynkowa w Bursie!
9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Zapraszamy wszystkich wychowanków do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez wychowawców, dostępnymi w zakładce bursy „Dla wychowanka”.